نقد فیلم Persian Lesson (2020)

درام | 127
امتیاز:
6/10
6

اطلاعات فیلم

داستان فیلم

داستان یک جوان یهودی است که وانمود می کند  ایرانی است تا از اعدام در اردوگاه کار نجات یابد.

 

نقد فیلم 

یک فیلم در زمان واقعه هولوکاست و بر خورد نازی ها با یهودی ها فیلم هایی مانند  زندگی زیبا  ساخته کشور ایتالیا یا شیندر لیست اشاره کرد موسیقی فیلم به شدت تاثیر گذار و عالی کار شده و یکی از نقات قوت فیلم می باشد.

در سکانس اول فیلم برگه هایی که درحال سوخته شده اند هستند شاید اولی قسمتی باشد که برای ما ابهام دارد  برگه هایی که در اخر فیلم نازی ها در حال سوزاندن هستند که اسامی یهودی های هست که در این کمپ بوده اند.

فیلم از لحاظ داستانی دارای مشکلاتی نیز می باشد اولین مشکلی که به چشم می خوره و باعث میشه داستان غیر واقعی باشه این که فرمانده کلوس نمی تونه یه کتاب دایره لغات زبان آلمانی به فارسی تهیه بکنه تا کلماتی رو که از جیلس از خودش در میاره رو با اون چک کنه؟ یا اصلا از رو اون یاد بگیره

فیلم به در قالب درام پیش میره و لحظه به لحظه به هیجان فیلم اضافه میشه و لحظاتی که فکر می کنی همچی تمومه ولی جیلس به بازی خطرناک و به قول خودش غیر ممکنی که ساخته ادامه میده.فیلم به صورت هوشمندانه سمت زنده ماندن و بقا پیش میبره. در واقع فیلم بیشتر کاراکتر محور هستش و در قالب کاراکتر ها پیش میره.فیلم خیلی بر اساس واقعه هولاکاست پیش نمیره  و نسبتا در این مورد ظعیف عمل کرده .

حفظ کردن 2840 اسامی و خواندن آن ها که در قالب زبان ، واقعا می شود از اسم زبان ساخت؟ پس قواعد دستوری و فعل و فاعل این ها رو چیکار می کنه و فرمانده شک نمیکنه ؟ در سکانس آخر که همه بر می گردند به او نگاه می کنند سعی در حماسی کردن فیلم و قهرمان نشان دادن شخصیتش می کنه سعی کرده مثل شیندر لیست در سکانس اخر صحنه احساسی به وجود بیاره.

می دونی توی فیلم این حس دست میده که انگار  پشت درخت های و جنگل ها یه کمپی وجود داره و توی این کمپ که ارتباطی با هیچ جا دنیا نداره اتفاقاتی درش درجریانه این که فرمانده حتی با وجود یاد گرفتن پارسی بعد از 1 سال سعی در برقراری ارتباط به زبان پارسی با دنیا بیرون نمی کنه عجیبه خوب یک تلگرافی بفرسته یا ایا پیامی به این زبان براشون ارسال نشده انگار کمپ داستان ما جایی است دور از دنیا.

فیلم نکات و دیالوگ هایی هم در بر داره جایی که جیلس که در قالب رضا خودش رو جا زده هم به فرمانده اشاره می کنه و میگه تو این همه آدم  یهودی رو داری می کشی و می گه این کار من نیست و نه من اینکا رو نمی کنم ؛ بیشتر نشون دهنده اینه که ادم ها وقتی بدترین کار ها رو هم انجام میدن مغز برای عدم فروپاشی به طور ناخوداگاه شما رو قانع می کنه که کاری که می کنی درسته و نه من ادم بدی نیستم  این که شاید در اعماق وجود از کاری که می کنی خبر داشته باشی اما دست به خود فریبی میزنی تا از اسیب بیشتر  که کی هستی و چی جلوگیری کنی.

یکی دیگر از علامت تعجب های فیلم فرمانده با همه توی فیلم جدی و عصبانی و یک شخصیت خشنی داره اما با رضا این طور نیست که یه جورایی اسیرشون هستش کاردگردان سعی در پیوند زدن این دو کارکتر داره و رفتار کاپیتان با رضا خیلی متفاوت تر هستش که از لحاظ منطقی خیلی به واقعیت نزدیک نیست.

امتیاز های سایت های دیگر

 

                      71                                         73                                      71

 

تصاویر

 

تریلرها و فیلم ها

تریلرها
x

تریلر

درام

x